21 Жовтня, 2018

Змарнувати життя, чи фокусуватися на важливому?

Змарнувати життя, чи фокусуватися на важливому?

Чи думали ви на що витрачається ваше життя? У чому зміст життя? Як я маю вести своє життя, щоб прожити його не марно? Проповідь на основі притчі Ісуса Христа про нерозумного багатія.

Скільки у нас йде на сон? Чи знаєте скільки часу ви проводите в ванні? Скільки на готування і споживання їжі?

Людина в середньому живе 70 років.

На що ж витрачається ваше життя?

  • 25 – років на сон. Людина має спати 8 годин в добу
  • Біля 9 років забирає телебачення, або інтернет.
  • 2,5 роки займає готування їжі, а 4 роки йде на її споживання. В середньому на споживання їжі в день іде 67 хвилин. За життя людина з’їдає, а хтось переводить 35 тон їжі.
  • Біля 4 років ми проводимо в дорозі. Проїжджаючи відстань яка рівняється трикратній відстані від Землі до місяця. Це приблизно 38 годин в рік.
  • 1,5 року в ванній кімнаті. В туалеті 92 дні.
  • На походи в магазини, жінки витрачають 8 років свого життя. Тобто одну годину в день щодня.

Те, як ви починаєте і проводите день, визначає все ваше життя.

Якщо вважати, що дорослою людина вважається у віці 18 років то виходить що приблизно 20 тис разів ви зустрінете ранок дорослою людиною, яка відповідає за свої дії і може змінити життя як захоче. Подумайте, цілих 20 тисяч разів ви будете прокидатися бадьорим і готовим перевернути гори, або сповзати з ліжка ледве живим і прокидатися до обіду. Якщо тобі більше ніж 18 років, це означає що у тебе уже далеко немає такої кількості днів, і ти починаєш усвідомлювати, що витрачаєш життя на марно.

Люди часто запитують: в чому зміст життя? Здебільшого це запитання хвилює більше молодих людей. Але і в зрілому віці це питання не менш гостре. Якщо життя не має змісту, якщо у нього не має цілі, то воно перетворюється в біологічне існування: перетравлювання їжі, виконання функцій. Таке життя не може принести ні щастя, ні радості, ні миру в душі.

Ніхто не планує руйнувати своє життя. Ніхто не ставить крах своєю метою. Ніхто не мріє щоб стати алкоголіками, студенти не ходять на заняття, щоб дізнатися як стати банкрутом. Молоді люди, які готуються до одруження не очікують, що їхній шлюб потерпить невдачу. І тим не менше, життя людей дійсно руйнуються – навіть дуже часто. Це стається через вибір, який ми робимо. Багато наших рішень, які ми приймаємо визначають наше життя на багато років. Є рішення які визначають наше все життя.

Деякі рішення, які ви прийняли вже не можливо змінити. Деякі з них ви відчули на собі і побачили їхні наслідки. Деякі наслідки рішень, ще не прийшли, але прийдуть неодмінно.

  • Що потрібно робити, щоб уникнути помилок в майбутньому?
  • Які рішення я маю прийняти, що уникнути наслідків неправильних рішень?
  • Як я маю вести своє життя, щоб прожити його не марно?

Луки 12: 13-31

13 Озвався до Нього хтось із натовпу: Учителю, скажи моєму братові, щоб він поділився зі мною спадщиною!

14  Та Він відповів йому: Чоловіче, хто Мене поставив суддею або розподілювачем над вами?

15 І промовив ще до них: Глядіть і стережіться всякої зажерливості, бо не від надміру багатства залежить життя людини!

16  І Він розповів їм притчу, кажучи: В одного багатого чоловіка рясно вродила нива.

17  Тож думав він, говорячи сам до себе: Що робити, коли не маю куди зібрати врожаю?

18 І сказав: Зроблю так: розвалю свої клуні, збудую більші, зберу туди все [моє] збіжжя та моє добро

19  і скажу своїй душі: Душе, маєш вдосталь добра, зібраного на багато років: спочивай, їж, пий, веселися…

20  А Бог до нього промовив: Нерозумний, цієї ночі душу твою зажадають від тебе! А те, що ти приготував, кому воно буде?

21  Так буває з тим, хто збирає для себе, але не багатіє для Бога.

22   Своїм же учням Він додав: Тому кажу вам: не журіться про душу, що будете їсти, ні про тіло, у що одягнетеся.

23 Бо душа є більша від їжі, а тіло — від одягу.

24  Дивіться на ворон, які не сіють, не жнуть, не мають ні комори, ні клуні, а Бог годує їх. Наскільки ж більше за птахів ви варті!

25 Хто з вас, журячись, зможе додати до свого росту хоч [один] лікоть?

26 Якщо ви навіть такого найменшого не можете, то чому про інше журитеся?

27 Дивіться на лілії, як вони ростуть: не прядуть і не тчуть. Але скажу вам, що й Соломон у всій своїй славі не вдягався так, як одна з них.

28 І якщо траву, яка нині на полі, а завтра вкидають до печі, Бог отак одягає, то наскільки більше одягне вас, маловіри?

29 І не шукайте, що будете їсти й пити, і не журіться.

30 Цього всього прагнуть народи світу; ваш же Отець знає, що цього і ви потребуєте.

31 Але шукайте Царства Його, а це все вам додасться.

Контекст

Ісус проповідує перед великим натовпом, але у більшості він звертається до своїх учнів. Говорить про досить глибокі та важливі питання життя: про лицемірство, про те як важливо бути учнем Ісуса, аж раптом хтось з натовпу просто перериває проповідь проханням, щоб Ісус вирішив його суперечку про спадщину. Це те саме, якби зараз під час проповіді хтось підійшов до кафедри і сказав, що йому терміново потрібно 500 гривень, бо у нього проблема. Те що турбує людину, вона завжди про це буде говорити.

Питання спадщини однозначно оволоділо серцем цього сміливця, що він не чув абсолютно нічого з того про що говорив Ісус. Жадібність, заздрість, невдоволення, образа – роблять те саме з нами. Вони управляють нашим життям, аж поки ми не отримаємо того, що хочемо.

Ісус реагує помітним роздратуванням і прямо розповідає про цінності і цілі цього чоловіка. І для того, щоб усе було добре зрозуміло розповідає притчу, яка ілюструє небезпеку неправильних цінностей, і показує що у житті є щось важливіше ніж володіння речами чи майном. Історія про нерозумного багатія дає нам принаймні три уроки, які стануть в нагоді у нашому житті і дадуть відповідь на поставленні раніше запитання.

Фокусуйтеся на важливому

Ісус називає цього чоловіка нерозумним, бо той поставив головним тимчасові речі – речі, які можуть сьогодні бути, а завтра не стати. Шикарні авто іржавіють. Злодії крадуть гроші як в банках так і вдома. Міль харчується найгарнішим одягом. Цунамі, повені, війни, диверсії на артскладах знищують все на своєму шляху.

Цей чоловік був не розумним, бо не зміг побачити що життя це щось більше ніж володіння майном.

  • Життя – це знати хто ти!
  • Відповідь на питання – для чого я живу.
  • Чому він був так благословенний цього разу?
  • Що він має робити з тим, що отримав?

Якщо хтось думає, що бажання володіти речами це проблема заможних, то глибоко помиляється. Бо одні непокояться збереженням, підтримкою, управлінням своїх речей, а інші звинувачують, скаржаться, що інші мають те, що у них немає.

Дві категорії людей можуть стати в’язнями свої речей, їхнє життя, його цінність буде визначатися кількістю, або ж цінністю речей якими вони володіють. Ісус підкреслює, що наше життя тут на землі має малу цінність, і те що Бог готує для Своїх дітей у Його Царстві набагато цінніше за все, що б ми могли тільки уявити. Тому Він хоче, щоб ми ставилися до нашого життя, до речей які ми маємо з перспективою на вічність. Саме ідея про те, що є щось цінніше і важливіше ніж усе що ми маємо, і можемо мати робить нас іншими, і ми по-іншому ставимося до життя.

Ви йдете в торговий центр і думаєте: «Якби в мене було ось ця річ, оце б тоді я жив». Ви в школі у свого товариша чи подруги бачите новий гаджет і думаєте, от якби у мене такий був, оце було б життя…»

Це безумство – думати, що річ може дати життя. Це обман!

Життя – це не володіння речами. Життя – це пізнання Бога.

Ісус продовжує думку про те що наше життя більш значуще ніж те, що ми маємо розповідаючи про птахів, які не сіють і не жнуть, не будують будинків, сховищ для харчів, але завжди мають їжу, бо Бог призначив птахів, щоб вони літали, співали, будували гнізда, годували потомство. Ісус каже, що ми цінніші за птахів, і якщо Бог турбується про птахів, то тим більше турбується про нас з вами. Ми були створенні Богом як вінець Божого творіння для того, щоб представляти Бога і відражати Його природу, Його красу, Його доброту, щедрість і любов.

Багатий чоловік названий нерозумним не тому, що був хорошим фермером. Бог знає що цей світ має потребу в хороших успішних фермерах, підприємцях. Чому ж Ісус називає його нерозумним? Те як він планував використати примноження свого багатства показало, що він багатіє не в Бога. І вся справа не в тому, що він вирішує розширювати свій бізнес а в тому, що він думає про це:

  1. і скажу своїй душі: Душе, маєш вдосталь добра, зібраного на багато років: спочивай, їж, пий, веселися…

Що ти збираєшся з цим всім робити?

  • Відпочивати
  • Їсти
  • Пити
  • Веселитися

Його слова говорять про те, що його скарбом є:

Відпочинок, їжа, пиття і веселощі. – Це його найбільша цінність. Це його зміст життя, це його життя. І накопичене в клунях робить таке життя можливим. Накопичені ресурси дають мені можливості отримати те що я ціную: відпочинок, їжу, веселощі, бенкети з іншими пенсіонерами?

  • Це нормально?
  • Що в цьому поганого, так живе більшість людей?

В цьому все погано. Бо в його житті не було місця для Бога абсолютно. Якщо я живу для себе, якщо я думаю лише про себе – то я цим заявляю, що я не вірю в Бога Біблії. Я не вірю в життя після смерті. Моїм девізом є: Життя одне, тому потрібно встигнути вижати максимум з того що можливо досягнути»

Якщо в моєму житті Бог не займає головного місця, то я буду шукати насолоду в речах, майні, грошах, задоволенні.

А далі Ісус каже в ключовій фразі цієї історії суть.

21  Так буває з тим, хто збирає для себе, але не багатіє для Бога.

Що означає ця дивні фраза?

Що означає багатіти в Бога?

Це щось протилежне до накопичення земних багатств і скарбів для самого себе. Іншими словами – це протилежне до відношення до себе, ніби ти був створений для речей, а не для Бога. Багатіти в Бога – це протилежне ідеї, що суть життя полягає в достатку майна. Життя полягає в пізнанні Бога. Ось , що є справжнє життя.

Багатіти в Бога – це серце яке прагне до Бога, як до багатства.

Багатіти в Бога – це серце, яке так шукає Бога, як багатий шукав багатства. Багатіти в Бога це шукати Бога як скарб. Багатіти в Бога – це вважати Бога найбільшим благом на землі. Багатіти в Бога – це означає використовувати земні багатства, щоб показати настільки нам дорогоцінний Бог.

Це те, що не міг зробити успішний фермер. Він потерпів поразку прямо тут в цих рядках. І як наслідок виявився нерозумним, який згубив свою душу. Проблема цього нерозумного полягала в тому, що Бог перестав бути його скарбом.

  • Якби Бог був його скарбом, що він би робив по іншому?
  • Якби Бог був би його скарбом, а не їжа, пиття, відпочинок і вечірки, що б він зробив інакше?

Замість того, щоб сказати: душе маєш багато добра на багато років, відпочивай… Він міг би сказати щось на кшталт: Боже, це все Твоє. Ти зробив мої поля плодючими. Ти дав мені життя. Покажи мені як я можу показати, що Ти є моїм скарбом?

Це реальна історія, яка трапилася в кінці Другої Світової війни. В одному вщент розбитих європейських міст було дуже багато дітей, які залишилися сиротами.  В тому місті був один хлопчик, який залишився сам на білому світі. Йому потрібно було самому знайти собі їжу, одяг, притулок. Були важкі часу, усім було важко і більшість людей його ігнорували. Ще раніше він чув про Бога. Чув про Ісуса. Але побачивши і відчувши пекло на землі втратив всяку віру в добро і тим більше в Бога.

Одного холодного ранку він блукав вулицею, розглядаючи вітрини магазинів і кафе. Він зупинився біля маленької пекарні. Запах свіжого хіба доводив його до судом у шлунку. Він настільки захопився цим видовищем і запахом, що навіть не помітив проуч з собою військового, який спостерігав за ним. Він не помітив, коли той пройшов повз нього в магазин. Але крізь вікно він побачив велику сумку, яку пекар наповнював хлібом, тістечками. Хлопець ледве дихав, коли воїн вийшов з крамниці, опустився на коліна і вручив йому сумку, кажучи: Вони всі твої».

Солдат розвернувся і пішов своєю дорогою. Хлопчик остовпів, він дивився на чоловіка з здивуванням і вдячністю, а потім почав наздоганяти його так швидко як міг. Він наздогнав його і схопив за штани. Солдат зупинився і подивися на хлопця. Ви Ісус? Запитав хлопчик.

Ви знаєте, ми стаємо схожими на Бога, коли даємо.

Наша поведінка показує яке місце Бог займає у нашому житті.

Ми можемо молитися:

  • Господи мені не потрібен крутіший телефон
  • Мені можливо не потрібен новий одяг
  • Мені не потрібна дорога і вишукана їжа

Я хочу робити те що потрібне і цінне в твоїх очах, допоможи мені дізнатися, як я можу вкладати свій успіх, щоб це приносило радість від того, що це приносить добро для інших, вказуючи людям на Тебе. Господи дай мені це бачити і так жити.

Тримайте свій погляд на важливому. Живімо так, щоб наші дії, цінності демонстрували, що для нас найцінніше у житті – це Бог і виконання Його волі.

Пам’ятайте, що ви залежні від інших

Ісус називає цього чоловіка нерозумним, бо той жив так ніби поруч нікого не має. Він жив так ніби навколо нього одного обертається весь світ. Розповідь складається всього з 93-х слів з них 10 слів, моє, я, мої, свої, моє збіжжя, моє добро, моя душа…

Як легко обманути самого себе і повірити у те, що ти чогось можеш досягнути самостійно. Це не можливо, адже ми народжуємося в сім’ї, виховуємося, про нас піклуються інші.

  • На цей світ ми не прийшли самостійно – в цьому прийняли участь Бог і тато з мамою.
  • Ви не виростили і виготовили всю їжу на столі, ви не працювали над виготовленням одягу, – інші допомагали нам цим скористатися.
  • Зазирніть у ваш холодильник, там усе куплене або зібране не вами. Більше того, холодильник теж виготовляв.
  • Вранці, сьогодні ви чистили зуби, у ваших руках була паста, зубна щітка, мило, шампунь – це ви придбали, а працювали інші.
  • Ви не прокладали дороги, якою ви їдете до церкви. Ви не виготовили автівки, якою сюди прибули.
  • Не ви самі побудували цей будинок молитви, і навіть Біблія, з якої я читаю, прийшла до мене через щедрість і посвячену працю мільйонів людей до мене.

Цей чоловік був нерозумним, бо ігнорував внесок інших, які допомогли йому на шляху його заможності. Він був не розумним, бо не був вдячним за ті можливості, які отримав. Потрібно замислитися і подякувати усім, хто вплинув на ваше життя, хто допоміг розвиватися, хто навчив мудрості, хто вклав у вас свій час, гроші.

Вдячність об’єднує

Вдячність завжди будує більш глибокі відносини між тобою та іншими людьми. Коли ми дивимося на цю історію, то цей чоловік був один, у нього не було з ким розділити своє майно. Він все хотів з’їсти, пропити, прогуляти сам.

Ти хочеш мати кращі відносини з другом, батьками, з людьми в церкві? Якщо ти хочеш змінювати стосунки, проводь більше часу разом і висловлюй вдячність. Спробуйте написати слова вдячності в месенджері, тим людям з ким хочете мати добрі стосунки. Скажіть наскільки ви їм вдячні.

Вдячність служить іншим

Справжня вдячність служить іншим. Вона стає служінням. Ми отримали спасіння, щоб служити іншим. Якщо ви коли не-будь щось купували, наприклад телефон, комп’ютер, пилосмок, то знаєте значення слова знецінення. У момент коли річ потрапляє у твої руки після оплати, вона вже коштує менше ніж ти заплатив за неї. Навіть якщо річ абсолютно нова, вона буде коштувати менше. Знецінення – зменшення вартості.

Цінувати – означає підіймати вартість. І це служіння. Коли ти цінуєш працю своєї дружини, партнера, ти підіймаєш її цінність. Коли ви цінуєте своїх  дітей, батьків – ви підіймаєте їхню цінність.

Якщо ви хочете, щоб Господь вас використовував, цінуйте інших, будьте вдячні іншим, помічайте інших.

Вдячність – свідок для невіруючих

Найкращий спосіб поділитися вірою з іншими людьми це почати з вдячності. Вдячність вражає людей, бо більшість сьогодні не вдячні.

Ми маємо жити так, щоб наше життя робило істину про Бога привабливою. Чи можуть люди дивлячись на мене захотіти дізнатися більше про Того, хто тобі дає таку радість і натхнення? В збоченому і поламаному поколінні, цинічному і саркастичному, осуджуючому, вдячні люди які підбадьорюють інших сяють як зірки.

Віруючі люди мають вирізнятися любов’ю, добротою, радістю, і вдячністю.

Ми залежні від інших, тому давайте це помічати і бути вдячними.

Пам’ятайте, ми повністю залежні від Бога

Зверніть увагу, цей фермер не є поганим хлопцем. Він не збагачувався через вирощування конопель, чи торгівлю наркотиками. Він не обманював своїх партнерів. Він багато працював і мав повагу від інших. Він дбайливо віднісся до того, що Бог йому дав. Він не залишив збіжжя в полі на харчі птахам. Він був розумним і розумівся в інвестиціях на майбутнє. Він мріє про пенсію, безтурботне життя. Він не був атеїстом, він просто забув про Бога.

Ісус називає його нерозумним, бо той жив так ніби Бога не існує. Він не розумів, або не хотів усвідомити, що він в усьому абсолютно залежний від Бога. Він вважає себе господарем своєї долі. В його руках його вчора, завтра, і він думав про післязавтра. Видається, що він сам зробив себе Богом. Говорив сам до себе, вважав, що він дбає про свою душу.

Ми живемо зараз в шаленому світі, який швидко змінюється. У нас все розписано, усе заплановано. Навіть в церкву ми можемо сьогодні відвідувати віртуально. Іноді складається враження, що Бог має якось пристосуватися до нашого графіка, а якщо щось не виходить то навіть зачекати.

Бог став нашим слугою, а не Господарем. Бог став запасним варіантом, а не Тим хто управляє нашим життям.

  • Чим менше Бога у нашому житті, то тим більше ми зменшуємо себе.
  • Коли ми виключаємо його з нашого життя, насправді ми виключаємо своє життя.
  • Намагаючись позбутися Бога так само не розумно, як прагнути позбутися повітря, яке підтримує наще життя.

Бог приходить до нерозумного чоловіка у той момент, коли він думав, що все у його руках, він зроби себе, він готувався до більших можливостей. Він мав більше ніж йому було потрібно для довгого красивого життя. Але він не знав одного… Що йому лишилося жити кілька годин. І Бог Йому каже: Нерозумний, цієї ночі душу твою зажадають від тебе! А те, що ти приготував, кому воно буде?

В суботу в обід я був приголомшений повідомленням в пасторській групі. Один з братів повідомив, що не стало одного з пасторів центральної Львівської церкви – Василя Берлінця. Я не міг повірити, що це правда. Василю 27 жовтня мало бути 55 років. Успішний бізнес, чудова щаслива сім’я. Троє дітей, новий будинок в гарному місці, живи насолоджуйся, служи Богу і людям.

Минулого тижня він разом з братами з церкви поїхали підкорити гору Петрос. Заїхали в Рахів і почали підйом. Робили кілка привалів. Сміялися, думали про плани, обговорювали майбутні проекти… Сіли пообідати, в усіх гарний настрій, усі в передчутті, що за пів години вони вже будуть на вершині, Після обіду ще піднялися на кілька десятків метрів. Василь підіймався разом з молодшим сином 12 років. Раптом малий закричав. Ті хто були за ними побачили як Василь просто впав назад. Підбігли, в команді був один з найкращих анестезіологів у Львові. Коли він підбіг, то відразу зрозумів, що Василя уже не стало…

Ми не маємо влади над своїм життям. Ми повністю залежні від Бога. Він дав нам життя і забирає його коли хоче. Ми не знаємо коли прийде наша черга. Можливо це буде через десятки років, можливо кілька місяців, а можливо ми у момент, коли сьогодні прийдеться постати перед Богом і дати відповідь як я розпорядився можливостями, які Він дав для мене.

Все що ти маєш належить Богу. Ми всього лише менеджери.

Ми покликані розпорядитися своїм часом. Ми покликані розпорядитися своїм впливом, здоров’ям, відносинами, можливостями. Бог поставив тебе управляючим над усім, що ти маєш.

Можливо ти заперечиш: Зачекайте! Я заробив ці гроші, а тепер ти мені кажеш, що вони мені не належать?

Подумайте, а звідки ти отримав тіло, яким працюєш? Де взяв розум, за допомогою якого заробляєш? Звідки беруться для цього сили? Звідки взявся інтелект? Все що ми маємо – це Божий подарунок. Ти не є власником свого життя, ти отримав його в борг.

Тобі лише довірено користуватися Божим майном, поки ти тут на землі. Він дав тобі кредит на кілька десятків років. Так само Він позичав його комусь до твого народження. Ти не власник, Господь володіє усім. А все що ми маємо дається нам на час в управління.

Якщо ви вважаєте ваше життя вашим і думаєте, що маєте повне право заявляти то моє життя, що хочу то роблю. То мої гроші, як хочу так витрачаю. То ти забув, про законного власника. Якщо ти вважаєш гроші своєю власністю, ти починаєш переживати через них. Ти напружений, відчуваєш стрес, яких не має бути.

Наше життя, вміння управляти своїм майном, коштами, можливостями – духовна сфера. Бог справді спостерігає, як ми управляємо Його майном, щоб побачити, яке багатство можна тобі довірити в Його царстві. Можливо це напружує тебе, але усвідомлення цього приводить наше життя до спокою і справжньої свободи.

Пам’ятаючи, що Бог Власник, а я менеджер, ми стаємо менше переживати, і більше зосереджуватися на тому, щоб ефективно розпорядитися Його ресурсами, можливостями, грошима, інтелектом, майном.

Подумайте про те, як ваш будинок може використаний для Його цілей. Як автомобіль, як продукти вирощенні на грядці, як гроші, освіта, вміння, хобі, відпочинок, робота можуть свідчити про те, що ви повністю залежні від Бога. Як ваше життя може демонструвати те, що ви усвідомлюєте  і вірите у те, що ви тимчасово управляючий усього того що маєте, а власником є Бог. Як я маю вести своє господарство, виховувати дітей, займатися бізнесом, бути громадянином, жителем села чи міста з усвідомленням того, що я дам відповідь Богу за можливості, які Він дав.

Збирайте духовні скарби, які ніколи не пропадуть, не збанкрутують. Там де наші цінності, там і наше серце. Те що в нашому серці, про те і ми будемо говорити усім навколо. Заповніть свої клуні Богом, а не своїм я. Ми наповнюємо себе Богом, коли вивчаємо Його Слово, коли цінуємо часом спілкування з братами і сестрами.

Якщо щось заважає вам наповнюватися Богом, приберіть це зі свого життя, відмовтеся від цього, знайдіть іншу роботу, інший бізнес.

Висновок

Хтось сказав: «Мені неважливо чим ти займаєшся. Я хочу знати, про що болить твоє серце – і чи ти знайдеш сміливість жити, згідно цього. Мені не важливо скільки тобі років. Я хочу знати, чи зможеш ти ризикнути виглядати як нерозумний в очах інших людей – заради мрії, заради того, щоб перестати існувати і почати жити».

Що сьогодні робиш ти? Що у твоїй руці? – запитав Бог в Мойсея. Звичайна палиця стала тим, що вивело народ Ізраїльський з рабства, бо була в Божих руках. 5 хлібів і 2 риби нагодували 5000 людей, лише тому, що хтось їх відав Ісусу.

Я не знаю, як живете ви і з якими обставинами вам доводиться зустрічатися. Але послухайте, Бог не буде використовувати те, чого у тебе немає. Те що у тебе є прямо зараз довір Йому, ризикни, а потім відійди і спостерігай, що ж цим буде робити Бог.

І якщо з хаосу, темряви і абсолютно «нічого» Він зміг створити все, що ми бачимо навколо, подумай тільки, що Він може зробити з твоїм життям… Якщо тільки віддасиш його Йому.

  • Фокусуйся на важливому
  • Пам’ятай, що ти залежний від інших
  • Знай, що повністю залежний від Бога

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.