5 Травня, 2019

Добре і краще, як побачити різницю?

Добре і краще, як побачити різницю?

Дуже сильно напружує дивитися фотографії, які не чіткі. Буває ти фотографуєш щось дуже важливе, а коли обробляєш фото з розчаруванням зітхаєш немає жодної чіткої фотографії в самий важливий момент.

Не чіткість фотографії впливає два фактори. Недостатня кількість світла на об’єкті, який знімається. І об’єктив не налаштовано належним чином для зйомки фото.

Для ідеальної фотографії має бути ідеальний баланс світла та правильне налаштування об’єктива. Більшість з нас легко визначає різницю між поганим і добрим. Але ось побачити різницю між хорошим і кращим набагато складніше.

Найбільш складним є те, що ми не знаємо що для нас може бути кращим.  Буває, так що людина починає гнатися за кращим і втрачає те що має. Коли твоє життя розфокусоване зрозуміти в якому напрямку рухатися взагалі неможливо.

Якщо ти сфокусований, ти хоча б знаєш чого хочеш, хоча не завжди те що ти хочеш дійсно є кращим. Цей принцип гарно простежується в історії яку ми зараз будемо читати.

Луки 10:38-42

38 А коли вони подорожували і Він Сам увійшов до якогось села, то одна жінка на ім’я Марта прийняла Його [до свого дому].

39  Мала вона сестру, котра звалася Марією, яка, сівши біля ніг Господа, слухала Його слова.

40  А Марта клопоталася різним приготуванням; тож спинившись, сказала: Господи, чи Тобі байдуже, що моя сестра залишила мене саму служити? Скажи їй, щоб мені допомогла!

41 У відповідь Господь сказав їй: Марто, Марто, ти журишся і клопочешся багато чим,

42  а потрібне — одне. Марія ж вибрала кращу частку, яка не відбереться від неї!

Ця історія є продовженням притчі, яку ми розглядали минулого разу, і головна ідея якої у тому, що твої дії показують чи ти віриш у Бога по-справжньому чи ні.

Випадок який ми щойно прочитали це друга сторона монети. Описуючи подорож Ісуса в Єрусалим, Лука розповідає про зупинку в Віфанії. Віфанія була неподалік від Єрусалиму, якраз в кінці дороги, по якій ішов подорожній з Єрусалиму в Єрихон.

Що цією історією хоче повідомити Ісус? Що ми можемо дізнатися важливого, що може допомогти нам у нашому житті?

Ця історія про трьох людей. Ісус, Марта і Марія. Ці двоє живуть під одним дахом, але між ними існує велика різниця, вони різні. Більше, того Ісус каже до Марти, що Марія обрала краще. Роздуми над цією історією, допоможуть нам зрозуміти, як нам обирати краще. Що відрізняло Марту і Марію.

Вони мали різні пріоритети

Пріоритет –  Переважне, провідне значення кого-, чого-небудь; перевага над кимсь, чимсь. Перше що кидається в очі у цій історії це конфлікт між сестрами.

Суть конфлікту між Мартою і Марією не в тому, що Марта була перевантажена домашньою роботою. Безумовно, що це було важливим, але не це вивело Марту. Причиною цього конфлікту було те, що Марія в цій ситуації веде себе не так як прийнято.

У цій культурі, як і в культурі багатьох сучасних народів, будинки ділилися на простір для чоловіків і простір для жінок. Ролі чоловіка і жінки були чітко і суворо обумовлені.

Марія перетнула незриму межу всередині дому і іншу не менш важливу соціальну межу. Чоловіки збиралися в окремій кімнаті; жінкам належала кухня та інші приміщення приховані для стороннього погляду. Чоловіки і жінки могли бути разом лише тільки зовні, там де гралися діти, і в спальні. Якщо жінка сіла в товаристві чоловіків, її поведінка вважалася неприйнятною.

Що вона про себе думає? Лише безсоромна жінка могла вести себе ось так. Її потрібно повернутися в одне з приміщень призначених для жінок.

У той же самий час сидіти біля ніг учителя було чоловічою роллю. Сидіти біля чиїхось ніг – це не приниження, а означає навчатися у нього. Біля ніг вчителя сидів, той хто хотів стати вчителем. Марія зайняла місце майбутнього вчителя.

І що найбільш приголомшливе у цій історії Ісус її в цьому схвалює.

Те що тут відбувається відкриває нам дещо про Бога.

Те як Ісус оцінює людину не основане на культурі, ролях у суспільстві, статі, а на своїй любові, яка обіймає собою все. Тут Марія яка сидить біля ніг вчителя відчуває що Бог закликає її до нового життя, і що до цього варто прислухатися.

Марта намагалася подбати про гостинність, намагалася послужити дорогим гостям. А Марія була повністю зосереджена на Ісусі.

Коли наступив момент прийняття рішення Марта прийняла рішення, що найважливіше у той момент це смачна і свіжа їжа для гостей.

Марія у той же самий час прийняла рішення, що найважливіше за все є те, що вона зможе почути від Ісуса.

40  А Марта клопоталася різним приготуванням; тож спинившись, сказала: Господи, чи Тобі байдуже, що моя сестра залишила мене саму служити? Скажи їй, щоб мені допомогла!

Клопоталася буквально означає бути поглинутим різними клопотами. Кидатися в різних напрямках.

Марта у цій ситуації не знала за що хапатися.

Ви коли небудь переживали подібне? Коли на вас в один момент навалюється купа різних справ, які терміново потрібно вирішити.

Ісус дивлячись на все що відбувається каже: Марто розслабся, заспокойся, трішки охолонь. Ти дуже нервуєш.

Марта була дуже заклопотаною людиною, людина, яка швидко втрачає спокій і починає нервувати.

Неспокій – це нікому не потрібна річ, він схожий на крісло качалку: хоч він займає ваш час, але нікуди вас не привезе.

Ніщо так не руйнує нас як неспокій, тому хто вірить в Бога має бути соромно проявляти неспокій і заклопотаність.

Марта в цьому випадку багато на себе бере і тому нервує. Марія шукала іншого і його знайшла.

Заклопотаність і неспокій – це гріх! Він показує відсутність довіри до того, що Бог контролює ситуацію.

Сучасне життя трішки вчить іншого підходу до життя. На сьогодні зайнятість це наше все.

Багато людей сьогодні роблять ту саму помилку що і Марта, – вони цілком і повністю поглинуті тимчасовими речами. Багато хто дуже зайняті, щоб відвідувати богослужіння, дуже зайняті, щоб молитися, дуже зайняті щоб читати Біблію.

Синдром Марти – це бути настільки зайнятим справами для Бога, що приходиться нехтувати часом для Бога. Це займатися добрими і правильними речами, але уникати кращого.

Марія у той день мала зовсім інший темп.

Вона зайняла місце біля ніг Ісуса всупереч культурі і традицій, незважаючи на осуд і несприйняття.

Якщо ви уважно будете читати Євангеліє ви зустрінете Марію тричі, і всі три рази вона знаходиться біля ніг Ісуса.

Вона слухала кожне слово, яке сказав Ісус, її не переймало все інше. Вона зосередила увагу на присутність Бога у житті.

Цей уривок не вчить, що коли прийдуть гості то чистота, чи підготовка їжі неважливі, або не духовні.

Не підготовка гостини була помилкою Марти. Її помилка у тому, що вона була готова нехтувати відносини з Богом заради того, щоб служити Богу.

Іноді ми захоплюємося робленням, служінням, різного роду діяльністю, що це стає найважливішим за все.

Не було помилкою служити Марті. Це було неправильно для неї нехтувати своїми відносинами з Богом, щоб служити Богові.

Найважливішою частиною християнського життя є частина, яку бачить тільки Бог.

Кожна людина живе у двох світах. Є світ який видно, його найлегше виміряти. Це видима частина життя, робота, служіння, вчинки, стосунки. А є приватний світ, який є фундаментом для публічного життя.

Найбільша боротьба сьогодні точиться в приватному світі.

Ми часто оцінюємо людей по тому, як вони зайняті, по тому яку вони позицію займають, ми хочемо брати з них приклад… Але найголовнішим є не це. Основою для всього є наші особисті відносини з Богом. Те як ми часто сидимо біля ніг Ісуса.

Коли у нас народилася третя донечка, ми з Лєною помітили, що буває так, що щоденні клопоти і турбота про діток забирає всі сили. Вечір проходить дуже швидко, і потім ти пригадуєш, що у дні не знайшлося часу почитати Біблію. Якщо навіть він був, то він кілька разів був перерваний, запитанням, проханням, черговим завданням.

Ця атмосфера є дуже сприятливою, щоб забути, про те, що справді є важливим.

Якщо ви переживали щось подібне у своєму житті то сьогодні потрібно знову зосередити свою увагу на важливому. Знову потрібно зайняти місце біля Його ніг.

Серед всієї зайнятості вашого життя знайдіть час для поклоніння, щоб сісти біля ніг і живитися Його Словом.

Люди, які дуже зайняті, не мають порядку в житті, будьте обережні.

Що відбувається коли ми обираємо не ті пріоритети?

Що ж відбуваються, коли ми не фокусуємося на тому що потрібно?

Як правило однією з причин нечіткої фотографії є те що об’єктив сфокусувався не тому що потрібно. Замість того щоб впіймати у різкість об’єкт далі, він переорієнтувався на об’єкт що поблизу.

На останньому форумі сім’ї у Києві я сів якомога ближче до сцени, щоб мати можливість зробити гарні фотографії.

Коли вдома вже опрацьовував фото, то чимало з них саме такими  і були. Чиясь потилиця була чіткою, а обличчя виступаючого президента не чітке.

Саме це трапилося і в житті Марти. Ось кілька речей, що відбувається з людиною, коли вона фокусується не на тому.

Неправильний фокус викликає невдоволеність Богом

Господи, чи Тобі байдуже, що моя сестра залишила мене саму служити? Скажи їй, щоб мені допомогла!

В голосі Мати звучать нотки звинувачення. Господи ти не звертаєш уваги на те що відбувається. Господи ти не бачиш моєї ситуації, Господи ти не розумієш що відбувається.

Марта розгнівана на Ісуса, бо Він продовжував дозволяти Марії те, що було не прийнятним в очах Марти.

Марта звертається до Ісуса, бо впевнена, що якби той подумав про неї, то втрутився б у ситуацію.

Чи було коли небудь у вашому житті відчуття, що Бог неналежним чином виконує свої обов’язки?

Ви допускали собі думку, що Бог несправедливо ставиться до вас у тих чи інших обставинах?

Ви точно знаєте, що Він міг би втрутитися і виправити ситуацію, але здається Він сидить мовчки.

Малодушність – це прояв страху перед обставинами через недовіру Богу, а також прояв агресії в намаганні виправити те що відбувається на свою користь.

Агресія проявляється саме тоді, коли ми не можемо контролювати ситуацію, і намагаємося приховати невдоволення.

Невдоволеність виникає тому, що людина не може, або не хоче довіритися Богу в обставинах, які не може, або не в силах змінити, або контролювати.

Малодушність – це прояв занепаду духа і відчаю, які є прямим наслідком недовіри або ігнорування того, що робить Бог. Малодушність змушує людину бачити лише хаос в минулому і майбутньому.

Біблія каже, що Бог турбується про нас.

Пам’ятаєте Ісус звертається до своїх учнів які захвилювалися що буде з ними, що їх чекає.

6 Чи не п’ять горобців продають за два асарії? І жодний з них не забутий перед Богом.

7  Адже навіть волосся на вашій голові все полічене. Не бійтеся: ви кращі за багатьох горобців.

Тут істина на поверхні: Бог завжди дбає про своїх дітей.

Коли у вашому житті бувають моменти, коли все не так як ви думали, або хотіли, знайте Бог в курсі, Він стежить за вами.

Але Марта тут більше турбується про їжу ніж про благословення. Її більше хвилює повний шлунок ніж її стосунки з Ісусом.

Неправильний фокус приводить до конфлікту з іншими

Господи, чи Тобі байдуже, що моя сестра залишила мене саму служити? Скажи їй, щоб мені допомогла!

У другій половині вірша Марта вже не витримує від гніву. Мало того, що Господь робить не те, то і люди навколо винні.

Марта тут навіть не називає сестру по імені. Вона у самий критичний момент просто сидить і нічого не робить…

Ви коли-небудь стикалися з подібними ситуаціями. Коли поведінка тих хто навколо просто виносить вам мозок?

Питання вибуху ваших емоцій – це питання лише часу.

Коли ви доводите себе до люті, то повинні знати, що заплатите за це поповній: ви согрішите, посваритеся, наробите помилок.

Коли втрачається самоконтроль, ви завжди втрачаєте ще щось: повагу, любов своєї сім’ї, здоров’я, або ж навіть роботу.

Можливо вам кортить когось поставити на місце, або когось вмотивувати зробити правильні речі. Це ви досягнете швидко, але в перспективі це приведе ще до більшого гніву, ще більше байдужості і відчуження.

Як багато дітей стали чужими з батьками, через те, що ті втрачали контроль над собою. Як люди стають чужими в подружжі, з друзями.

Лють руйнує швидше відносини ніж будь що інше.

Якщо ви відчуваєте, що гнів і лють це ваші часті компаньйони, то це сигнал, що ви сфокусувалися не тому що потрібно. Ви зосередилися на ситуації замість того, щоб зосередитися на Ісусі. Вам потрібно перефокусуватися негайно і якомога скоріше.

Неправильний фокус приводить до жалю до себе

Марта відчуває що життя не справедливе. Це просто не правильно що до мене так ставляться. Ніхто не повинен готувати їжу сам. Нікому  я не потрібна. Всі просто хочуть використати мене.

Цей стан є жалем до самого себе. Жаль до себе. Це бездонна діра, які нічим не можливо заповнити. Вона вбиває найменшу частинку життя, все позитивне у відносинах і взагалі все з чим дотикається.

Вона забере ваші мрії, вкраде радість і продовжить біль.

Безвихідь, жаль до себе, образа, страхи, відчуття власної непотрібності, безсилля, безпомічності, насолода від своїх страждань і подібне до цього – це стан класичної жертви.

Чоловік ображає, діти не слухають, в церкві не розуміють, в служінні не зважають на її думку…

40  А Марта клопоталася різним приготуванням; тож спинившись, сказала

Слово клопоталася – з оригіналу перекладається як захопилася. Як потрапила в полон. Стала ув’язнена своїми бажаннями.

Марта хотіла бути поруч з Ісусом, але була в полоні, її затягнуло відчуття обов’язку. Звичайна їжа позбавила її радості слухати Бога.

Коли я в захопленні від чогось іншого, або в полоні своїх гірких почуттів, то я не можу чути голос Божий.

І Ісус каже їй:

Марто, Марто, ти журишся і клопочешся багато чим,  а потрібне — одне… зосереджуйся на Мені…

Ось велике відкриття: Втрату фокусу можна вилікувати шляхом переорієнтації на Ісуса. Якщо ми не зосередимося на Ісусі, ми обов’язкову будемо зосереджені на чомусь іншому.

Висновок

На чому сфокусоване ваше життя?

Коли кількість світла не збалансоване в налаштуваннях об’єктива, незважаючи на те, що зображення красиве, воно буде розмитим і не чітким.

Те саме стосується і нашого життя. Наша духовність має гуртуватися на правильних пріоритетах. Наша любов до Господа має бути в ідеальному балансі з нашою відповідальністю.

Ми не маємо гніватися на обставини:

Не маємо жаліти самого себе

Не повинні втомлюватися від служіння

Ми маємо бути прив’язані до Господа як Марія, і такі працьовиті як Марта.

Лише в такому випадку ми зможемо втримати правильні речі у фокусі.

Більше про пріоритети:

Ісус прямуючи до Єрусалиму залишає позаду себе місті, селища, будинки і окремих людей, які краєм ока побачили Царство і для яких життя більше ніколи не буде таким як раніше. Господь чекає, що при читанні цієї історії те саме станеться і з нами. Вибір за тобою!

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.