4 Листопада, 2018

Світло на видному місці, або як слухати і виконувати

Світло на видному місці, або як слухати і виконувати

Ісус розповідає притчу про реакцію на Його Євангеліє. Притча про світильник навчає слухачів як потрібно слухати, читати, застосовувати Боже Слово. Євангеліє Ісуса Христа – правда чи вигадка? Як застосовувати Біблію?

Сьогодні проповідь хочу почати з загадки. Спробуємо відгадати.

Лєна уяви що ти інженер поїзду. На борту 36 людей. На першій зупинці 10 вийшло і двоє зайшло. На наступній зупинці ніхто не заходить, але 5 заходять. На третій зупинці 4 заходять і 2 виходять. І зараз запитання: як звати інженера?

Який висновок ми можемо зробити з цієї загадки?

Ця маленька історія показує, як ми не вміємо слухати. Наше слухання дуже поверхневе. Більше того, ми втрачаємо уважність і ігноруємо деталями.

Розповідають Історію про трьох друзів які вирішили піти на полювання.

Адвокат, лікар і проповідник вирішили вполювати оленя. Коли вони ішли разом, то повз них пробіг великий самець. Троє з них вистрілили одночасно. Тварина захрипіла і впала, і всі троє кинулися, щоб переконатися, що дійсно вони мають здобич. Коли вони підійшли до тварини, то побачили, що дійсно чиясь куля поцілила в тварину, але не могли з’ясувати чия саме.

Вони почали сперечатися між собою, аж поки біля них не з’явився інший мисливець, він поцікавився проблемою. Лікар повідомив, що вони не можуть вияснити хто поцілив у тварину. Мисливець подивися на тварину, потім оглянув усіх трьох і вказав на проповідника. 

Всі почали запитувати, як той так швидко визначив хто з них добрий стрілець. Мисливець сказав: «Це було надзвичайно легким завданням.» Куля потрапила в одне вухо, а вийшла через інше…

Хоча ця історія у вас викликала посмішку, вона направду ілюструє набагато серйознішу проблему з якою стикаємося усі ми.

  • Як ми відносимося до Божого Слова?
  • Наскільки уважно ми Його читаємо?
  • Наскільки часто воно просто транзитом проходить влітаючи в одне вухо вилітаючи з іншого?
  • Скільки відсотків з того, що ми чули ми впровадили у життя?

Луки 8:16-21

16   Запаливши світильник, ніхто не накриває його посудиною і не ставить під ліжко, але ставить на свічник, щоб ті, які входять, бачили світло.

17  Адже немає прихованого, що не стане явним, і немає таємного, що не стане відомим і не виявиться.

18  Тож уважайте, як ви слухаєте: бо хто має, тому дасться, а хто не має, то й те, що начебто має, забереться від нього!

19   Прийшли ж до Ісуса Його мати й брати та не могли доступитися до Нього через натовп.

20  І сповістили Йому: Твоя мати і Твої брати стоять осторонь і бажають побачити Тебе.

21  А Він у відповідь сказав їм: Моя мати й Мої брати — це ті, котрі слухають Слово Боже й виконують.

Якщо подивитися на текст, що знаходиться вище, то там описується притча Ісуса про сіяча, або про те, як люди сприймають Євангеліє. У цій притчі Ісус розповідає про те, як люди по різному відповідають на Його проповідь.

  • Дехто чує, але не реагує зовсім
  • Інші дуже поверхнево все сприймають
  • Дехто добре сприймає і навіть робить певні кроки, але його на довго не вистачає
  • Нарешті є категорія людей, які чують і реагують на Нього приносячи плід, тобто живучи згідно нього.

Ісус продовжує розповідати про реакцію на Його Євангеліє. І Він розповідає іншу притчу про світильник, щоб навчити слухачів як потрібно реагувати на Євангеліє.

Цей текст звертає увагу на те, що послух істині у житті людини є найважливішим за все.

Божа істина виявляється у вченні Ісуса

Головне призначення Євангелії Ісуса полягає в освітленні Божих шляхів для нас.

16   Запаливши світильник, ніхто не накриває його посудиною і не ставить під ліжко, але ставить на свічник, щоб ті, які входять, бачили світло.

Багато хто думає, що цей текст говорить про те, щоб учні діяли так, які діє світло. Вони не мають ховати Божого Слова від людей, але проповідувати його зрозуміло і доступно.

Інші думають, що йдеться про те, що метод проповідування Ісуса не для всіх був зрозумілим, і учням прийдеться займатися висвітленням того, про що говорить Ісус пізніше. Сам Ісус каже, що Він говорить притчами, щоб люди слухали, а значення не розуміли. Лише учні допитувалися до сутті.

Але коли ми вчитуємося у ці слова, ми маємо зрозуміти кілька речей.

  • Що Ісус має на увазі коли говорить про світло від світильника?
  • Хто, або що уособлює світильник і світло, яке від нього походить?

Вчення Ісуса – це світло, яке дає світильник. І мета світла не приховати Божу правду, а навпаки її виявити. Світло яке світить, не тільки показує щось добре, воно і виявляє проблеми. Воно висвітлює гріхи. Через цю  подвійну дію Божої  істини ніхто не може бути нейтральним по відношенню вчення Ісуса. Ми або відповідаємо на Нього послухом і наближуємося до Бога, або ігноруємо його і обманюємо себе.

Світильник – це невеликий глиняний виріб з носиком, наповнений олією і з вмонтованим гнітом. Це очевидно, що ніхто не запалював світильник, щоб його світло сховати. Іншими словами, світильник мав дуже практичну функцію.

Без світла людина може наступити на якісь предмети, не потрапити у двері, поламати меблі. Вдаряється головою чи ногами в якісь предмети. Людина не може як готувати, читати, чи щось робити інше. Світильник був інструментом, який мав бути використаним для конкретної мети.

Для цього у світ прийшов Ісус, щоб пролити світло на те, як потрібно жити, щоб не бити гулі на лобі, щоб ми бачили перешкоди на нашому життєвому шляху.

Без Бога людина навпомацки блукає і часто потрапляє в пастки, з яких годі вибратися. Хтось потрапляє на гачок наркотиків, алкоголізму, аморальності, егоїзму, жадібності, та безлічі інших гріхів. Ми самі не маємо в собі відповідей як має бути правильно, хоча кожен глибоко в душі розуміє, що робить не правильно. Відчуває потребу в орієнтирі.

Євангеліє є тим світлом, яке висвітлює нас і показує напрямок куди рухатися.

Євангеліє – це історія про царство Бога, яке вже почало здійснюватися на землі, як на небі, так що положення справ у світі змінилося, злу було нанесено нищівний удар, на землі вже є нове творіння, а послідовники Ісуса отримали завдання здійснити цю перемогу і зробити новий світ реальністю. Сила Євангелії полягає не в тому, що нам потрібна нова духовність і нові релігійні переживання, навіть не в загрозі пекельного вогню.

Ні це слово про те, що Бог є, що Ісус є Господь. Що з Його приходом почалася нова ера. Яка відкрила початок Його царювання і встановлення Його царства, яке прийде у силі і славі.

Тепер заклик до людей полягає у запрошенні приєднатися до бенкету, отримати прощення минулих гріхів і можливість приймати участь в дивовижному задумі Божому відносно майбутнього, а також знати своє покликання в теперішньому.

Євангеліє відкриває

  • Що є Бог
  • Що у світ прийшов Спаситель, який вирішив проблему гріха і примирив на з Творцем.
  • Що смерть це не кінець, а це лише пауза до нового початку
  • Що життя це не набір випадковостей, а шлях, який має конкретну мету і завдання, і кожен має знайти своє покликання.

Другою метою вчення Ісуса є викриття всього того, що приховане в серці.

17  Адже немає прихованого, що не стане явним, і немає таємного, що не стане відомим і не виявиться.

Цей вірш розповідає про те, що Боже Слово, Євангеліє Ісуса Христа вивертає наше серце навиворіт і показує що там. І ми з жахом бачимо що ми грішні. Але так хочеться, щоб цього ніхто не бачив. Ми дуже схильні приховувати свої гріховні мотиви, наміри, вчинки.

Багато років тому один багатий китайський бізнесмен відвідав Англію і був вражений від потужного мікроскопа та чудес, які він у ньому побачив. Він купив одного і взяв з собою до Китаю. Йому дуже подобалося користуватися ним до одного дня, коли він подивився на рис, який планував з’їсти на обід. Коли він зазирнув в окуляр, він побачив крихітні живі істоти, що повзали по ньому. Він  не знав що робити, адже рис це була його постійна їжа. Він вирішив позбутися мікроскопа і кинув його на бетонну підлогу, де той розбився в друзки. Він побачив те що йому не сподобалося і вирішив проблему, знищив джерело, яке йому відкрило правду.

Це дуже нерозумно, але скільки людей те саме роблять у відношенні Божого Слова. Коли чують проповідь, яка їм не подобається, просто виходять, або ігнорують почуте.

Пам’ятаю один випадок зі свого життя, коли я вчився в училищі. Був такий момент, що я вирішив не піти на заняття, залишився вдома, але таємно. І ось приблизно в обідню пору я через вікно бачу як до нас іде мій викладач. Я вже занепокоївся. Я почав думати що робити далі. Я думав, що мене врятує, що нікого не було вдома. Але якраз у той момент приїхав тато. І я бачу, що вони зустрілися. Бачу вираз непорозуміння в тата на обличчі. Потім тато швидко іде до хати і весь мій план, моя таємниця стає викритою.

Те саме відбувається з нами коли Боже Слово чітко вказує нам на наші помилки. Чітко називає речі своїми іменами. Гріх називає гріхом. Євангеліє проникає в наші серця і сильно докоряє наше сумління.  Відкриває наші таємниці, виводить їх на поверхню.

Ми маємо бути уважними, адже понесемо відповідальність

18  Тож уважайте, як ви слухаєте: бо хто має, тому дасться, а хто не має, то й те, що начебто має, забереться від нього!

Слухання Божого Слова містить в собі кілька елементів:

Уважне слухання – це час, щоб прочитати і зрозуміти зміст.

Біблія – Старий і Новий Завіти – історія про творіння і нове творіння. В рамках цього вона розповідає про завіт і новий завіт. І коли ми читаємо Біблію ми читаємо її як представники нового завіту і нового творіння.

Для нас Біблія це не збірник банальних правил і доктрин. Ми бачимо уній історію, у якій сьогодні можна взяти участь. Ми читаємо щоб зрозуміти: що сталося до сьогодні, а також чим це все скінчиться. Ми живемо з вами в період закінчення Дії Апостолів і завершальними подіями книги Об’явлення. Вся ця книга присвячена новому творінню, тобто життю після воскресіння мертвих, тому кожна з Євангелій завершується розповіддю про Христа, який постав з мертвих, а Об’явлення завершується описом нового неба і нової землі, які заселені народом Бога. Це і є кінцева мета всієї історії.

Ми мало часу вділяємо для важливого. Ми легковажно ставимося до свого життя. Ми лінуємося думати, записувати, вчитуватися. Ми проводимо мало часу в молитві, щоб Господь відкривав нам Своє Слово.

Уважне слухання – це пошук Христа в Слові

Дослідіть Писання! Адже ви думаєте через них мати вічне життя, а вони свідчать про Мене.                                                                 Ів. 5:39

Чи знаєте ви що Ісус з перших сторінок Біблії є головним героєм цієї Книги? Чому Бог від самого початку загострює нашу увагу на Ісусі? Наше читання Біблії має завжди має на меті зрозуміти ким був Ісус? Що в Ньому особливого. Яку роль Він має?

Якось один з відомих проповідників сучасності Віктор Гамм, розповів про те як пишуться хороші сценарії. Він колись навчався на факультеті журналістики і поділився своїми званнями з іншими. Так отож: В гарних сценаріях має бути герой, який має володіти кількома характеристиками:

  • Герой має мати ціль, до якої він прагне
  • У героя має бути зустріч з злодієм. Хорошого героя робить сильний злочинець.
  • Герой має викликати любов глядача.
  • Герой має бути наділений силою
  • Герой має мати недоліки, що роблять його реалістичним і близьким до людей.

Коли я читаю Біблію, то автори не навчалися на журналістів і сценаристів. Але під Божим водійством зафіксували життя і вчення Ісуса. І якщо бути уважними – то Ісус справжній Герой!

Голлівудські герої – це вигадка, фантазія бурхливої уяви сценариста. Вони живуть на папері, у головах глядачів. Вони живуть в головах глядачів, через гру акторів, але їх немає в реальному світі.

Все що написано про Ісуса – це правда. Він реально народився, проповідував, служив людям. Він реально вмер на хресті і воскрес. Він реальний герой. Найдіть хоча б одну людину на землі, яка б могла прожити один рік без гріха. Він прожив 33. Найдіть на землі того, Хто міг би воскреснути з мертвих і вознестися на небеса…

Коли ви читаєте Біблію, чи запитуєте ви себе Хто є Ісус? Як ви ставитесь до Нього? Чи вражає Він вас? Чи захоплюєтеся ви Ним? Чи поклоняєтеся Йому?

Звістка про те, що Ісус став Господом, приводить до того, що чоловіки і жінки і діти починають вірити Йому і слухатися Його силою Духа, і їхнє життя змінюється через рятівну вість Євангелії.

Ця історія закликає на до участі у ній. Ми можемо бути в середині цього всього і бути Божим знаряддям для виконання Його завдань на землі.

Слухати Слово Боже – це завжди прагнути Його застосовувати у житті.

Читати Біблію і не застосувати – це те саме, що прийти у ресторан замовити вишукані блюда і коли вам їх принесуть просто поспостерігати, вивчити їхній склад, понюхати їхній запах. Визначити інгредієнти, пропорцію і не з’їсти. Читати і не виконувати нічого нам не дає. Біблія це не Книга цікавих фактів, це книга цікавого життя.

Я знаю людей, які можуть сперечатися про якесь слово, чи якусь фразу, чи навіть концепцію. Але на тому все закінчується. Вони готові лише прийняти факти, можливо поговорити про них. Показати свою ерудицію. Але це недоцільне використання.

Вся суть Біблії: Полюбити Бога і навчитися любити ближніх. Якщо у нас не відбувається цього процесу, і якщо ми це робимо з іншою метою, то це все немає значення.

Якщо ми будемо уважними до Слова, Бог буде нам відкриватися більше, ми будемо розуміти краще. Наше життя буде ставати іншим.

Якщо ми слухаємо поверхнево, то будемо нести відповідальність

Коли Ісус ходив по землі Він проповідував Своє Євангеліє. Він закликав людей до віри у Нього. Він показував перспективи тих, які підуть за Ним. Він показував недолугість невірства і гордої впертості. Він викривав гордих і підіймав надломлених. Він рятував пригноблених і давав шанс приреченим. Він був надією для ображених і опорою для слабких. Одночасно Він попереджував людей про небезпеку ігнорування Його словами. Він попереджував про катастрофу яка наближалася до Ізраїлю, якщо він не навернеться до Свого Бога.

І Бог судив Ізраїль за його невірство. Господь допустив руйнування, святині, міста, вигнання юдеїв і розпорошення по всьому лиці землі.

Ісус попереджував Юду, який чув усе, але не застосував, а навпаки вів подвійний спосіб життя.

Цікаво що більшість з тих кого попереджував Ісус про небезпеку ігнорування Його слів не були поганими людьми. Більшість з них були дуже релігійними і ревними. Але вони обманули самі себе. Вони думали, що знали Бога, але не знали і Слова Його не застосовували. І як наслідок вони втратили все.

Я маю бути дуже уважним і відповідальним до того що я чую. Що я розумію. Я маю жити у відповідності з тим. Якщо мої роздуми не співпадають з моєю практикою, то я дуже на небезпечній дорозі.

Ретельне слухання – це послух

19 Прийшли ж до Ісуса Його мати й брати та не могли доступитися до Нього через натовп.

20  І сповістили Йому: Твоя мати і Твої брати стоять осторонь і бажають побачити Тебе.

21  А Він у відповідь сказав їм: Моя мати й Мої брати — це ті, котрі слухають Слово Боже й виконують.

Автор Євангелії в цей сюжет вплітає несподіваний візит родичів. Що він хоче показати цією історією?

Ключ до відносин – це не народження чи інші привілеї а послух Богу

Ісус каже, що той хто слухається Його Слів є його сім’єю. В цій історії Ісус не ігнорує не принижує родинних зв’язків, чи зобов’язань, але Він показує пріоритети.

Послух Божому Слову має бути більш важливою ніж сім’я. Ісус використовує цю ситуацію, щоб продемонструвати, що немає нічого більш важливого у житті ніж життя по Божому Слову. Чути Боже Слово – це жити у відповідності з Ним. Сім’я це важливо. Ісус любив свою сім’ю. Однак Він вчить, що відносини з Ним набагато важливіші за будь-які відносини у житті. Якщо ми стаємо Божими дітьми, то Він наш Батько. Його воля для нас перший пріоритет.

Ісус ще каже одну істину. Що послух Його слову робить вас ближчими до Нього ніж його рідні. Ви отримуєте чудовий привілей, і він відкритий для кожного.

Висновок

Іноді хтось скаржиться, що читати Біблію і Слухати проповіді дуже нудно. Звісно є деякі складні уривки, переліки, описи н зрозумілих нам ритуалів і процесів. Буває, що проповідники слабкі. Але це наше проблема і часто пов’язана з нашим власним ставленням, а не зі Словом.

Якщо ви слухаєте чи читаєте будьте уважні, бо Біблія – є Божим інструментом відкриття істини. Якщо ви слухаєте з метою послуху, отримаєте неймовірні благословення. Якщо будете покладатися на Божі обітниці, будете бачити як вони здійснюються. Якщо будете ігнорувати, очікуйте неприємностей, від яких не можливо відкупитися, чи відмовитися.

Уважне Читання і послух – це спосіб мати близькі стосунки з Ісусом.

  • Подумайте про те, як ви будете організовувати свій час для слухання і читання Слова. Де, коли, як?
  • Будьте чесними, робіть те, що просить вас Бог через писання.
  • Подумайте як ви можете мати близькі відносини з Христом кожного дня.

І найголовніше, чи маєте ви тверду відповідь, що для вас є правдою? Яку роль у вашому житті відіграє Ісус? Можливо ви сьогодні хочете відкрити своє серце і почати жити у відповідності Істини. Якщо сьогодні я був мисливцем, який вціляв у оленя. Куди поцілили набої? Чи бува вони не вилетіли через ваші вуха?

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.